ODBORNÉ ČLÁNKY

<< zpět

Bezpečně při opalování

Rady z pohotovostní lékárny Koliště

Konečně nastalo období, kdy se snad dočkáme více tepla i sluníčka. Ale dříve než vystavíme své tělo paprskům, bychom měli pamatovat na dostatečnou ochranu proti nadměrnému slunečnímu záření.
Nadměrné slunění totiž způsobuje stárnutí pokožky a může být i příčinou vzniku rakoviny kůže. Proti tomuto škodlivému záření se můžeme chránit opalovacími přípravky se slunečními ochrannými faktory (SPF). Hodnota SPF určuje výši ochrany proti UVB záření, které způsobuje zarudnutí pokožky a pigmentaci. Výši faktoru vybíráme s ohledem na svůj fototyp. Odborníci doporučují co nejvyšší ochranné faktory. Při výběru přípravku také musíme být opatrní při kožních alergiích. Důležitá je také ochrana proti UVA záření. Účinnost přípravku při zachytávání UVA záření udává tzv. Australská norma, jejíž hodnota by měla být na přípravku také uvedena.

Rozeznáváme čtyři základní fototypy :

Fototyp I : velmi světlý typ, kůže téměř vždy zčervená, vysoké riziko spálení
(vhodný je přípravek s ochranným faktorem 15 až 50+)

Fototyp II : světlý typ, odolnější typ než I, je ale nutná dostatečná ochrana
(vhodný je přípravek s ochranným faktorem 10 až 50+)

Fototyp III: střední typ, hnědé vlasy,ochrana pouze při delším pobytu na slunci
(vhodný je přípravek s ochranným faktorem 10 až 30)

Fotoyp IV : snědý typ, černé vlasy, velmi odolný,u nás je vzácný
(vhodný je přípravek s ochranným faktorem 10 až 15)
Při výběru přípravku je také nutno pamatovat na to, zda budeme pobývat v našich zeměpisných šířkách, na horách nebo u moře.
V naší lékárně Vám nabízíme široký sortiment přípravků na opalování s ověřenými ochrannými faktory. Rádi Vám poradíme i při výběru vhodného přípravku pro Vás.
Můžete se u nás také vybavit léky před dovolenou. Poradíme Vám také, jak si doplnit lékárničku před cestou do zahraničí.
Copyright © 2009 K.E.I. group | All rights reserved
#