ODBORNÉ ČLÁNKY

<< zpět

Pozor na klíšťata

Rady z pohotovostní lékárny Koliště

V době prázdnin, dovolených a letních táborů stoupá riziko přenosu onemocnění z klíšťat na člověka : klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy.
Ne každé klíště musí být nakažené, ale určitě se vyplatí dodržovat všeobecná pravidla, která předejdou vzniku těchto závažných onemocnění. Při pobytu v přírodě (zejména ve smíšených lesích a ve vysoké trávě) je vhodné používat uzavřenou obuv, oděv spíše tmavší barvy, který kryje celý povrch těla, a repelentní přípravky, kterých je v lékárně k dostání celá řada. Je dobré vědět, že proti klíšťatům účinkují kratší dobu než proti komárům. Navíc je užitečné zkontrolovat každý den celý povrch těla a přesvědčit se, zda nedošlo k přisátí klíštěte. V kladném případě ho ihned pomocí pinzety kývavým pohybem opatrně odstraníme a postižené místo dezinfikujeme. S výběrem vhodné dezinfekce Vám v naší lékárně rádi poradíme.

Klíšťová encefalitida je způsobena viry. Příznaky se objevují za 1 – 4 týdny po infikování nadměrnou únavou, bolestí hlavy, krku a svalů a zvýšenou teplotou. Pokud nedojde ke včasné léčbě, může dojít až k trvalému poškození mozku. Nemoci lze předejít včasným očkováním, které se provádí ve třech dávkách a nejlépe je sním začít již v zimních měsících. Očkovací látky jsou na lékařský předpis a jsou běžně dostupné v lékárnách.

Lymská borelióza je způsobena bakteriemi. Příznaky se projevují asi týden po infikování zarudnutím a světlejším středem postiženého místa. Celkové příznaky se podobají chřipce (zvýšená teplota, bolesti hlavy a svalů). Pokud se nemoc neléčí může rovněž dojít k trvalému poškození nervové soustavy. Očkování proti této nemoci zatím neexistuje.
Pokud i se u Vás i přes preventivní opatření projevily uvedené příznaky, vyhledejte prosím co nejdříve lékaře.
Copyright © 2009 K.E.I. group | All rights reserved
#