ODBORNÉ ČLÁNKY

<< zpět

Alergie

Rady z pohotovostní lékárny Koliště

Pro některé z nás mohou s příchodem jara nastat nepříjemné zdravotní komplikace způsobené alergiemi. Alergie je přecitlivělost organismu na určitou chemickou látku. V tomto období jsme ohroženi především sennou rýmou, která je alergickou reakcí na pyly kvetoucích rostlin, trav a v menší míře i stromů. Dlouhodobá léčba alergie zaměřená na prevenci vzniku záchvatů nebo hyposenzibilizace v podobě podávání nízkých dávek alergenů, patří do rukou odborníků. Ale projevy senné rýmy jako je podráždění dýchacích cest a očí se dají snadno ovlivnit a léčit i volně prodejnými léky dostupnými v lékárně.
Celkově se mohou podávat léky ze skupiny antihistaminik, tedy látky blokující účinky histaminu, který hraje důležitou roli při vzniku alergické reakce. Z této skupiny jsou volně prodejné tablety balené po různých počtech. U jednotlivých léků je různá míra útlumu psychických funkcí a vzniku ospalosti. Tyto látky se dají využít i ke zmírnění příznaků svědivé kopřivky a při bodnutí hmyzem. Antihistaminika se dají použít i lokálně ve formě nosních sprejů a očních kapek.
Druhou skupinou jsou sympatomimetika, která působí stažení cév a zmírnění otoku v daném místě. Tyto látky se nejčastěji používají ve formě nosních a očních kapek. Jsou to silně účinné látky, proto nejsou vhodné k dlouhodobému podání zejména u rýmy, kdy může dojít k chronickému otoku nosní sliznice. Tyto dvě skupiny se často v přípravcích kombinují. U některých kapek je uvedeno, že se mohou používat jako oční i nosní. V tomto případě je třeba upozornit, že není vhodné z jednoho a téhož balení kapat do očí i do nosu, hrozí zde riziko zavlečení infekce do oka.
V případě kožních projevů alergie existují přípravky s obsahem anithistaminik ve formě gelů, které příjemně chladí a zmenšují otok. Jen v krajním případě lze na kůži užít přípravek s obsahem kortikoidního hormonu, který je však určen jen ke krátkodobé léčbě a při delším používání kůži poškozuje.
Copyright © 2009 K.E.I. group | All rights reserved
#