ODBORNÉ ČLÁNKY

<< zpět

Alergie na hmyzí štípnutí

Rady z pohotovostní lékárny Koliště

Období prázdnin a dovolených probíhá jako vždy rychlým tempem. V červenci a srpnu nám každoročně způsobuje problémy zvýšený výskyt hmyzu, například komárů, vos, sršňů a včel. To přináší pro člověka různé zdravotní problémy. Některé mohou být pouze nepříjemné, jiné dokonce nebezpečné pro zdraví. Komáří štípnutí nebývá v našich zeměpisných šířkách pro člověka nebezpečné. Je pouze nepříjemné svými následnými projevy. Můžeme se proti němu preventivně bránit aplikací vhodného repelentního přípravku. Následky štípnutí můžeme zmírnit gely, které potlačují otok kůže a svědění. S výběrem vhodného přípravku Vám rádi poradíme.

Nebezpečnější, zvláště pro alergické osoby, jsou následky po včelím, vosím, nebo sršním štípnutí. Včely nejsou zpravidla agresivní. Bodnou většinou, když se cítí ohroženy. Jejich žihadlo jde těžko odstranit. Vosi i sršni jsou naopak velmi agresivní a sami napadají. Jejich žihadlo je hladké a nezůstává v kůži. Pokud se v místě vpichu objeví pouze malý svědivý pupen, který brzy zmizí, jde pouze o místní reakci. Zde nám vystačí pouze chladivý a protisvědivý gel. Pokud se po vpichu objeví svědivý otok, který přetrvává několik dní, jedná se o místní alergickou reakci. Zde nám opět pomůže gel. Vhodná je ale současné užití tablet, které potlačují alergickou reakci, a mohou nám pomoci od následných problémů. Jsou k dostání i bez lékařského předpisu a s výběrem vhodného preparátu Vám poradíme. Nejnebezpečnější je celková alergická reakce, která zpravidla nastává u osob, které měli již dříve problémy po hmyzím štípnutí. Projevuje se rychlým průběhem. Vznikají otoky, postižený zvrací, může mít průjem, potíže s dýcháním, dochází k prudkému poklesu krevního tlaku. Osoby, které již podobné problémy měly, by měly být vybaveny jednorázovou injekční stříkačkou s adrenalinem, který se aplikuje do svalu. Ať už jsme injekci aplikovali nebo ne, musíme u těchto osob vždy přivolat rychlou záchrannou službu. V každém případě by se měla provádět resuscitace až do příjezdu rychlé záchranné služby.

Preventivně bychom neměli hmyz zbytečně dráždit, chodit na boso v trávě, při jídle a pití v přírodě se přesvědčit, zda si na našem soustu nepochutnává i okřídlený hmyz. Měli bychom být vybaveni také protizánětlivými gely, protialergickými tabletami a přecitlivělé osoby i injekcí adrenalinu.
Copyright © 2009 K.E.I. group | All rights reserved
#